Yeniboğaziçi Belediye Tiyatrosu

2012 yılında bir grup gencin bir araya gelerek   ‘ALLAH SANA ŞAGO’ adlı bir skeci sahnelemesiyle  temeli atılan Yeniboğaziçi Belediye Tiyatrosu, 2013 yılında sahneledikleri ‘PENDAŞİNO DAŞLARI’ oyunuyla büyük dikkat çekmiştir. ‘PENDAŞİNO DAŞLARI’ adlı oyunuyla 6 gece üst üste kapalı gişe oynadı. İlk oyunlarında büyük bir başarıya imza atan ekip aynı yıl Yeniboğaziçi Pulya Festivali’nde Amfi Tiyatro sahnesine çıkmış ve orda da izleyici rekoru kırmıştır. Gelen yoğun istek üzerine oyunun DVD’si basılmış ve DVD’ler kısa sürede tükenmiştir.

Yoğun ilgiden memnun olan ekip bunun haklı gururu ve heyecanıyla 2014 Haziran ayında “BAŞ BELASI” adlı yeni oyunlarıyla seyirciyle buluştu.

Yeniboğaziçi belediyesi tiyatro ekibi yeni oyunları BAŞ BELASI, Selma Tanık tarafından kaleme alınan oyunun yönetmenliğini ise Sami Yakar üstlendi. Oyunda; Mustafa Tazeoğlu, Mehtap Sayıner,  Fatma Yaba, Necat Karaşahin,  Kezban Güryaylı, Mustafa Taşçıoğlu, Emine Sensev, Sadi Yiğit, Süheyla Karel, Saim Akbelli ve Nazime Balses rol aldı.

Geniş bir oyuncu kadrosuna sahip olan oyun, kültürümüzü en iyi şekilde yansıtmakta, unutulmaya yüz tutmuş örf adet gelenek ve göreneklerimizi gün yüzüne çıkarttı. Bu oyun Kıbrıs insanının; sıcak aile ortamını, güçlü aile bağlarını, komşuluklarını, birbirleriyle atışmalarını, yardımlaşmalarını ve aşklarını gözler önüne serdi. 2013 yılında sahnelenen ve büyük beğeni toplayan ‘Pendaşino Daşları’ adlı oyunda olduğu gibi bu oyunda da yine ‘gerçek kişi ve gerçek olaylar’ anlatıldı.

 Ayrıca seyircilere;  1947 Öncesi Kıbrıs’ta Araplara satılan kızlarımız ve onların gerçek hikâyelerinden de bir kesit sunuldu.

 2 perdelik komedi olarak sahnelenen BAŞ BELASI izleyenleri;  hem güldürüdü, hem düşündürdü, hem anılara doğru keyifli bir yolculuğa çıkarttı hem de hüzünlendirdi. Oyuncuların büyük bir özveri ve gönüllü çalışmaları sonucu sahnelenen oyun izleyicilerden tam not aldı.   

ÖNERİ & ŞİKAYET