Yeniboğaziçi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu

2007 yılında kurulan Yeniboğaziçi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bölgenin çocuk ve gençlerinin  büyük ilgi gösterdiği bu topluluğa halk da  büyük destek veriyor.

Çocuk ve gençlerin kültürü yansıtan dansları öğrenmesi hem aileleri mutlu ediyor hem de bu dansı öğrenen çocuk ve gençleri gururlandırıyor. Belediye başkanımız Cemal Biren’in kültür , sanat ve spora olan duyarlılığı, meclis üyelerinin çabaları ve bölge halkının desteği ile belediye bünyesinde kurulan bu topluluk şuan 100’e aşkın çocuk ve genç eğitim görüyor.  Yeniboğaziçi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ; minik, orta ve büyük ekip olmak üzere 3 ekipten oluşmaktadır. Minik ekip; Pınar Nurtunç, Hulus Köseoğlu, Cemre Elmas, Mustafa Sensev eğitmenliğinde, orta grup ; Meryem Özerinç ve Muharrem Karaşahin eğitmenliğinde, büyük grup ise ; Mustafa Nurtunç ve Meryem Özerinç eğitmenliğinde Yeniboğaziçi Belediyesi Erben Doğan Kültür Salonunda çalışmalarına kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.

2007 yılından beri Yeniboğaziçi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ülkemizi ve belediyemizi yurtiçi ve yurtdışında bir çok festivalde başarıyla temsil edip tanıtmıştır. Genç ve başarılı eğitmen kadrosuyla çocuklarımıza geleneksel halk oyunlarımızı en iyi şekilde öğreten folklor ekiplerimiz, kültürümüzü de en iyi şekilde üyelerine aşılamaktadır. Halk tarafından takdirle karşılanan çalışmalar,  bu çatı altında bulunan herkesin çalışma azmini güçlendiriyor. Halk Danslarının çocuklarımıza ve gençlerimize hem fiziksel, hem zihinsel hem de sosyal açıdan gelişmesine büyük katkı sağladığı düşüncesiyle çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Kültürlerin en canlı ve en renkli yanı olan halk danslarının  ülkeleri, toplumları tanımanın, tanıtmanın en etkili, en neşeli bir aracı, barış ve sevgi dolu bir dünyanın hazırlanmasında önemli bir adım olduğu düşünüldüğü için ekibimiz Kıbrıs Türk Kültürünü en iyi şekilde yaşatmaya ve tanıtmaya çalışmaktadır.  Yeniboğaziçi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ; halk danslarına emek vermeyi arttırarak sürdürmektedir.

Halk Dansları Topluluğunun katıldığı festivaller:

  • 4. Festival des Culture du Monde, Gémenos, Marsielle Fransa, 15 – 20 Temmuz 2009
  • Çatalca Belediyesi 2. Uluslararası Çocuk Festivali, İstanbul Türkiye, 22 – 24 Nisan 2011
  • 6. Uluslararası Bodrum Ortakent Yahşi Halk Dansları and Modern Dans Festivali, Eylül 2011.
  • Sındırgı Belediyesi 14. Uluslararası Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Festivali, 3 - 5 Eylül 2012
  • Armutalan Belediyesi Uluslarararası İncilerin Dansı Çocuk Festivali, Marmaris, 30 Eylül – 5 Ekim 2013

 

 

Bu kategoriden diğerleri: Yeniboğaziçi Belediye Tiyatrosu »

ÖNERİ & ŞİKAYET